



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 25 MHz |
| Output Current | 25 mA |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Max Supply Current | 10 mA |
| High Level Output Current | 10 µA |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Number of Outputs | 16 |
| Number of LEDs | 16 |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Internal Switch | Yes |
| Type | Linear |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Dimming | PWM |
Stock: 926
Distributors
pcbx
Unit Price$1.73380
Ext.Price$1.73380
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.73380 | $1.73380 |
| 10 | $1.32685 | $13.26850 |
| 25 | $1.20801 | $30.20025 |
| 50 | $1.16004 | $58.00200 |
| 100 | $1.11397 | $111.39700 |
| 300 | $1.06278 | $318.83400 |
| 500 | $1.01394 | $506.97000 |
| 1000 | $0.98916 | $989.16000 |
| 3000 | $0.95080 | $2852.40000 |
| 5000 | $0.91392 | $4569.60000 |
